T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayesinde

Kadri Samsunlu

Kadri SAMSUNLU – CEO, İGA

15:45 – 16:45   GELECEĞİN ŞEHİRLERİ VE KAYNAKLARI

Kadri Samsunlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1991 yılında mezun olduktan sonra işletme yönetimi master derecesini ABD’de Missouri Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Kadri Samsunlu, 2017 yılından bu yana İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Samsunlu, 2018 yılından bu yana İGA Havalimanı İşletmesi’nin yanı sıra İGA İnşaat’a da liderlik etmektedir.

2008-2017 yılları arasında Akfen Holding’de CFO olarak görev yapan Samsunlu, buradaki görevi boyunca, ilk altyapı Eurobond’unun çıkartılması sürecinden çeşitli PPP (Public-Private Partnerships) projelerinin hayata geçirilmesine, turizm alanındaki projelere yönelik finansman yönetiminden şirket satın almalarına kadar çeşitli süreçlere liderlik etmiştir. Akfen Holding’in halka arzı süreçlerinde de görev alan Samsunlu ayrıca; Mersin Uluslararası Limanı A.Ş, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş, İstanbul Deniz İşletmeleri A.Ş ve Akfen Su A.Ş’de yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Kendisinin görev süresi boyunca, Akfen Holding ve iştirakleri birçok uluslararası ödül kazanmıştır. Samsunlu, ayrıca 2009 ve 2012 yılları arasında TAV Airport Holding Yürütme Kurulu ve Denetim Komitesi’nin bir üyesi olarak görev yapmıştır.

2019 yılı başında Kadri Samsunlu, İGA Havalimanı İnşaat’ın üstyapı kolunu İGA Havalimanı İşletmesi’ne entegre edilmesinde önderlik etmiştir. Samsunlu, Türkiye’nin vizyon projesi olan İstanbul Havalimanı’nın bölgesel bir hub olmasını amaçlamaktadır.

Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği, Çorum Eğitim Vakfı Derneği, Fenerbahçe Spor Kulübü, Missouri Yeminli Mali Müşavirler Topluluğu gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyesidir.