T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayesinde

Mehmet Öğütçü

Mehmet Öğütçü – YK Başkanı, GRP LONDON

15:45 – 16:45   GELECEĞİN ŞEHİRLERİ VE KAYNAKLARI

Ankara Üniversitesi, London School of Economics, COI ve College d’Europe’dan mezun oldu. Petrol ve gaz, cam, yiyecek-içecek ve madencilik sektörlerinde yönetici ve yönetici olmayan rollere sahip. Halen, İngiltere’nin stratejik bir yatırım danışma grubu olan Global Resources Partners’a, Başkanlık yapıyor, MENA Bölgesi için Uluslararası Enerji Şartı Özel Temsilcisi ve Boğaziçi Enerji Kulübü ve Londra Enerji Kulübü Başkanı olarak üst düzey yöneticilerin ve dünya çapında işletme, finans, enerji ve politika liderlerinin özel toplantılarında ayrıca Çin’deki Belt ve Road Initiative’in danışma kurulunda bulunuyor.

Daha önce Ankara, Pekin ve Brükse’deki diplomasi kariyerinde başbakan danışmanı olarak görev yaptı. Paris’te Uluslararası Enerji Ajansı ve OECD’nin kıdemli danışmanı olarak çalıştı ve daha sonra BG Grubu’na katıldı. (Şu an Shell’in parçası). Yakın zamana kadar Genel Enerji plc, Yaşar Holding ve Şişecam Topluluğu yönetim kurullarında bağımsız yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Çok uluslu enerji, ileri teknoloji, hızlı tren, siber güvenlik, stratejik iletişim ve Invensys, Dimetronics, Windsor Enerji Grubu ve KCS Güvenliği gibi finansal hizmetler şirketlerinin danışma kurullarında görev yaptı.

Mehmet, geniş bir kamu rolü profili ve ağı kurmuştur. Bloomberg, CNBC, Hürriyet Daily News, Dünya Ticaret ve Yatırım Dergisi, Euroactiv, Moscow Times, Capital, Bloomberg ve OECD Observer’a düzenli olarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası konferanslarda serbest konuşmacı olarak çalışmakta ve Fransa-24, İsrail’in i24NEWS, BBC, NTV, CNNTurk, Rus Televizyonu, Romanya’nın Diplomatik Pasaportu ve BloombergHT’de düzenli olarak yer almaktadır.